piątek, 15 maja 2015

Warszawskie Targi Książki 2015


Jak co roku, o podobnej porze w Warszawie trwają Targi Książki. Duże przedsięwzięcie, w którym z roku na rok bierze udział coraz więcej wystawców. W tym roku, tak jak w poprzednim odbywają się one na Stadionie Narodowym. Liczba wystawców wynosi ponad 850. Gościem honorowym na tegorocznych targach jest FRANCJA.



Tyle z notatki informacyjnej. Ale dlaczego w XXI wieku, kiedy praktycznie wszystko można znaleźć i zamówić w internecie,targi książki cieszą się coraz większym zainteresowaniem? Dlaczego w kraju, gdzie statystyczny polak czyta 1 książkę rocznie, takie targi w ogóle istnieją?
Prawdopodobnie, można wszystko załatwić drogą elektroniczną. Wybrać książkę, przeczytać o niej opinie, kliknąć przycisk "Kup" i za dwa dni cieszyć się nowym nabytkiem. Jednak coś przez to tracimy. Nie twierdze, że sama nie robię tak zakupów. Robię i to dosyć regularnie. Jednak jest coś w książce papierowej, którą mogę dotknąć. Jest coś w księgarniach, gdzie na regałach stoją przeróżne pozycję i mogę wybierać i przebierać, i za każdym razem wybrać książkę po, którą prawdopodobnie bym nie sięgnęła. Targi, są jak księgarnia o dużo większym polu rażenia. Przyciągają do siebie stale czytające osoby, jaki i te robiące to mniej regularnie. Część z nich pójdzie tam dla książek, część dla autorów, którzy będą udzielać wywiadów, cześć pójdzie dla.... spędzenia jakoś czasu i obejrzenia stadionu Narodowego. To dobrze. Bo pójdą, a kiedy to zrobią, wyjdą z jakąś książką ze sobą. Jeżeli pójdzie tam chociaż jedna osoba, która czyta rzadko i kupi chociaż jedną książkę to te targi maja sens i sukces.
Dodatkowo poza elementem propagującym czytelnictwo, targi stały się swoistym stałym punktem w kalibrażu. Wyczekiwanym przez takie osoby jak ja. Prawie 800 autorów. Na Targach tajemnice swoich eksperymentów zdradzi publiczności amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo. Ze swoimi młodymi fanami spotka się John Flanagan, australijski autor Zwiadowców. Z grona polskich autorów spotkać można m.inn Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Elżbieta Cherezińska, Magdalena Tulli, Agata Tuszyńska, Marek Krajewski, Katarzyna Grochola.

Więc z tych wszystkich powodów i pewnie paru innych, musiałam pojawić się na tych targach. Udało mi się wyłowić parę książek dla mnie i dla mojej siostry. Sadzę, że z części z nich niedługo pojawią się recenzje.

Moje Targowe zdobycze:
1) Mario Puzo - Sycylijczyk
2) Ewa Ornacka/Piotr Pytlakowski - Wojny Kobiet
3) Anna Wojtacha - Kruchy Lód
4)Eric Weiner - Geografia szczęścia
5)Harlan Coben - Obiecaj Mi
6) Peter Zumthor - Myślenie architekturą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | 1, 2.